Magashegységek

Magashegységek

Tág fogalom köré épített fotótúra. A hegyeket mindenki fotózza – persze nem annyian mint nőket meg macskákat – de számtalan alkotás született róluk, és egyre nehezebb újat vagy egyedit alkotni. Épen ezért jól meg kell választani a helyszíneket és hozzá kell igazítani a felszerelést. Szerencsére túravezetőd már tudja hová érdemes menni, és vannak olyan helyszínek, ahol még neki sem sikerült egy dicséretre méltó képet készítenie.

Persze főként azoknak szól a felhívás, akik a fotózáson kívül is szeretik a hegyeket és szívesen csatangolnak e kihívásokkal teli magaslatokon. Ám kétségtelen, hogy a fotós élete a hegyekben nehezebb mint másnak. nemcsak azért mert az standard túrafelszerelésen kívül a fotóscucc is nyomja a vállát, de még fejlámpa fényénél is kell bizonyos szakaszokat megtennie ha napkeltére vagy napnyugtára a helyszínen szeretne lenni. És ezt még a túravezető segítségével sem könnyű megtenni. Még a sátorral tervezett éjszakázásokat sem lehet annyira közel tervezni a fotózás helyéhez, hogy gyalogolni egyáltalán ne kelljen.

Az erdélyi Kárpátok magashegységei közül érdemes a következő hegycsoportokra koncentrálni: Fogarasi havasok, Retyezát, Bucsecs, Királykő és Csukás, magassági sorrendbe sorolva őket. Ezekről külön-külön olvashatsz a gyalogtúrás szekcióban, itt csak a fotózással kapcsolatos alapokra térünk ki.

Tájfotózás érdekében gyakorlatilag bármikor ki lehet menni. Igen, még télen is, bár ez több felszerelést és biztonsági intézkedést kíván. De hát ezért van túravezetőd, nemde? Tavasszal és nyár elején a hófoltokkal tarkított táj és az alpesi virágok pompája lehet vonzó. Nyáron a hirtelen változó időjárás produkál megismételhetetlen pillanatokat, ősszel meg a színek telítettsége, a levegő tisztasága (páramentessége) és az időnkénti, lábad alatt elterülő végtelen felhőplafon adja a fotótémát. Télen meg az igazi magashegyi táj kietlensége, vagy a napnyugtában vöröslő havas hegycsúcsok fényei teszik feledhetetlenné a fotózást.

És akkor még nem is említettem a magyashegyek őslakóit, a mormotát vagy a zergéket. Amíg a mormota fotózása nyugodt üldögélést és türelmet kíván, addig a zergéket követni gyorsaságra és mobilitásra van szükség, sokszor megközelíthetetlennek látszó hegyoldalakon próbálva becserkészni őket.

Téma tehát akad bőven, már csak elszántság és jókedv kell ahhoz, hogy elindulj. Nézegesd tehát itt a weboldalon feltűntetett fotókat, vagy más fotósok neten látható munkáit, és határozd el melyik hegycsoport vagy hegycsoportok érdekelnek. Aztán szólj nekem!

Látogasd meg Erdély magashegységeit!

Látogasd meg velünk Erdély csodálatos szépségeit.